Alabama Bandmasters Association District One

...Serving Madison, Morgan and Limestone Counties.

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

2014 High School All-State Audition Results

E-mail Print PDF

Results Complete

Results of the 2014 All-State High School Auditions are listed below as they are available.  Complete recaps of the results will be available to directors on the festival website.

Piccolo

  1. S. Cline - Grissom HS

Alternate -  S. Martin - Hazel Green HS

Flute

Red

  1. K. Moyers - Buckhorn HS
  2. M. Ward - Randolph School

White

  1. M. Phillips - Covenant Christian Academy
  2. M. Bono - Bob Jones HS

Blue

  1. M. Bruno - Randolph School
  2. C. Kirsch - Austin HS

Alternate - A. Cain - Westminster Christian Academy

Oboes

  1. A. Sunwood - Randolph School**
  2. O. Weimann - Decatur HS**
  3. M. Scarcelli - East Limestone HS**
  4. M. Dubose-Schmitt - Sparkman HS**

Alternate - H. Barrett - Lionheart Christian Academy

Bb Sop. Clarinet

Red

  1. J. Darby - Sparkman HS
  2. A. Bowden - Westminster Christian Academy
  3. C. Brown - Huntsville HS
  4. S. Butler - Hartselle HS

White

  1. A. Trudell - Sparkman HS
  2. M. Foster - Sparkman HS
  3. K. Page - Grissom HS
  4. C. Ratkovich - James Clemens HS

Blue

  1. B. Blanding - Austin HS
  2. A. Clark - Huntsville HS
  3. C. Chu - Bob Jones HS
  4. E. Myler - Austin HS

Alternate - A. Flowers - Bob Jones HS
Alternate - S. Hurley - Sparkman HS
Alternate - C. Dattilo - Sparkman HS

Eb Alto Clarinet

  1. M. Burrell - Huntsville HS
  2. L. Bowerman - Bob Jones HS

Bass Clarinet

  1. L. Sneddon - Sparkman HS
  2. S. Nguyen - Sparkman HS

Alternate - D. Daugherty - Huntsville HS

Bassoon

  1. J. Elgan - James Clemens HS**
  2. J. Godsey - Huntsville HS**
  3. K. Mackenzie -  Huntsville HS**

Alternate - L. Carter - Austin HS

Contra Bass Clarinet

  1. J. Trudell - Sparkman HS

Alternate - D. Castle - Sparkman HS

Alto Sax

Red

  1. G. Arnold - Huntsville HS

White

  1. H. Harris - Buckhorn HS

Blue

  1. J. Hartfield - James Clemens HS

Alternate - R. Copeland - Sparkman HS

Tenor Sax

  1. B. Bradley - James Clemens HS
  2. A. Anderson - Grissom HS

Alternate - S. McPheeters - Huntsville HS

Baritone Saxophone

  1. P. Morrison - Sparkman HS

Alternate - M. Jones - Grissom HS

Trumpets

Red

  1. R. Skrenes - Hazel Green HS
  2. E. Bean - James Clemens HS

White

  1. L. Bedsole - Austin HS
  2. G. Holt - West Limestone HS

Blue

  1. Josh Brown - Sparkman HS
  2. L. Lindner - Sparkman HS

Alternate - T. Smith - Huntsville HS

French Horns

Red

  1. J. Lee - Decatur HS
  2. C. Hampton - Hazel Green HS

White

  1. N. Whitley - Decatur HS
  2. A. Lay - Bob Jones HS

Blue

  1. L. Bell - Decatur HS
  2. M. Heeschen - Huntsville HS

Alternate - E. Abel - Randolph HS

Trombones

Red

  1. K. Schneider - Randolph School
  2. C. Healy - Grissom HS

White

  1. S. Collins - Sparkman HS
  2. J. Briscoe - Hartselle HS

Blue

  1. T. Redfield - Grissom HS
  2. M. Carter - Huntsville HS

Alternate - K. Underwood - Sparkman HS

Baritones

Red

  1. A. Bartlett - James Clemens HS

White

  1. A. Dollarhide - Sparkman HS

Blue

  1. H. Wade - Grissom HS

Alternate - D. Pham - Sparkman HS

Tubas

Red

  1. B. Cooper - Austin HS

White

  1. J. Whitley - Decatur HS

Blue

  1. B. Hardaker - Sparkman HS

Alternate - K. Battle - Sparkman HS

Percussion

Red

  1. B. Nance - Huntsville HS

White

  1. G. Wilkins - Austin HS

Blue

  1. J. McKelvy - Hartselle HS

Alternate - S. Schaffer - Lionheart Christian Academy

String Bass*

  1. K. Reardon - Bob Jones HS
  2. -
Alternate -
* District 1 & 2 unassigned team quotas
**Due to an error at registration, two additioinal oboes and one additional bassoon were added to the All-State Band.
Last Updated on Monday, 03 February 2014 08:09